Zastosowanie pasków klinowych

Pasy klinowe pod pewnymi względami uchodzą za motor napędowy współczesnego przemysłu. Poszczególne ich warianty uwarunkowane są różnicami charakterystycznymi dla danego obszaru zastosowania. Na jakie rodzaje można je podzielić oraz jakie zastosowanie znajdują w przemyśle?

Charakterystyka pasków klinowych

Podstawową funkcją każdego paska klinowego jest przeniesienie momentu obrotowego z koła pasowego ulokowanego na wale jednostki zasilającej na koło pasowe zamieszczone na urządzeniu odbiorczym. W ten sposób następuje zjawisko tarcia pomiędzy pasem, a wspomnianym kołem. W ten sposób moment obrotowy zostaje przeniesiony – straty energii są wówczas minimalne na skutek uślizgu koła. Charakterystyczny przekrój trapezu stanowiący budowę paska warunkuje jego wytrzymałość oraz rozciągliwość. Wszystko za sprawą trzech warstw paska – warstwy nośnej wykonanej z poliamidowych, bądź stalowych linek stanowiących umocnienie paska, warstwy podatnej wykonanej z gumy i kauczuku oraz warstwy tkaninowo-gumowej. Biorąc pod uwagę cechy konstrukcyjne paski klinowe dzielimy na uzębione i klasyczne. Podkategorie występujące w owym podziale to paski wysokoprofilowe, paski o profilach klasycznych, szerokoprofilowe, z ciętymi bokami oraz paski zespolone.

Paski uzębione – cechy szczególne

Wysokoprofilowe i wąskoprofilowe paski uzębione dedykowane są pracom wymagającym dużego obciążenia oraz wysokich prędkości obrotowych. Uzębienie zewnętrzne oraz wewnętrzne służy wówczas zwiększaniu elastyczności na powierzchniach bocznych pasków. Walnie przyczynia się ponadto do zmniejszenia poziomu tarcia wewnętrznego. Efekt? Przede wszystkim zwiększenie odporności zmęczeniowej materiału, które w konsekwencji daje możliwość przenoszenia wartości większych. Ze względu na owe cechy paski uzębione znajdują szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Paski klasyczne – czym się odznaczają?

Zastosowanie klasycznych pasków klinowych jest nader szerokie. Wykorzystywane są w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. Klasyczny pasek klinowy składa się z trzech warstw. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za przenoszenie siły rozciągającej, druga zaś zmniejsza poślizg na kole pasowym, dlatego bywa nazywana warstwą trącą. Trzecia warstwa – zwana kryjącą stanowi zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi, które mogą obniżać trwałość paska.

Jak widać pasek klinowy jest niezwykle ważnym elementem przemysłu, a świadczy o tym jego szerokie zastosowanie. Więcej o paskach klinowych i kołach pasowych przeczytasz w serwisie http://kola-pasowe.com.pl

Zastosowanie pasków klinowych
Oceń ten wpis

Podziel się!

Dodaj komentarz