Wymiana kół pasowych – o czym warto pamiętać?

Koło pasowe to niewielki element, który wbrew pozorom ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie maszyny. Jak każda część, tak i ono z biegiem miesięcy ulega zużyciu, a czasem także uszkodzeniom. Po czym poznać, że koło pasowe należy wymienić?

Z pewnością bardzo istotną kwestią jest systematyczne sprawdzanie stanu kół pasowych, ponieważ będziemy w stanie na bieżąco sprawdzić, czy nie zużyły się one w czasie eksploatacji. Niestety, ale zniszczone koła pasowe bardzo często ulegają awariom, a także powodują uszkodzenia pasa.

Uszkodzenia kół pasowych – od czego się zaczynają?

Koło pasowe to taki element, który najczęściej zużywa się w procesie użytkowania. Nie da się ukryć, że maszyny pracują często nawet całą dobę, zatem nie oszczędzają swoich komponentów, także kół pasowych. Zdarza się jednak, że ulegają one mechanicznym uszkodzeniom. Najczęściej wynikają one z nieprawidłowego montażu, dlatego warto zlecić prace serwisowe nad maszyną fachowcom, którzy doskonale znają się na takich sprawach. Uszkodzenie koła pasowego może być także spowodowane złym napięciem pasa. To także dość poważny błąd, który może kosztować przedsiębiorstwo przestój w pracy.

Kiedy konieczna jest wymiana koła pasowego?

Jeśli zadbamy o regularne kontrole kół pasowych, szybko zauważymy, jeśli trzeba będzie je wymienić. Może się jednak zdarzyć, że pomimo kontroli hałas w maszynie będzie się zwiększał. To oznaka tego, że należy jak najszybciej wymienić koło pasowe. W przypadku gdy firma współpracuje z serwisem producenta, nowe części będą zapewnione przez niego. Z kolei gdy naprawa leży w gestii pracowników, warto w swoim magazynie posiadać części zamienne do urządzenia. Zapasowe koła pasowe sprawią, że w przypadku awarii w krótkim czasie będzie można naprawić sprzęt.

Profesjonalnej rady o kołach pasowych udzielił portal – http://prowadnice-szynowe.pl

Wymiana kół pasowych – o czym warto pamiętać?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz