Konserwacja łożysk – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz zapobiec uszkodzeniom łożyskom i zagwarantować im długotrwałą pracę, zadbaj o regularną konserwację. Jak wiadomo, te elementy maszyn są eksploatowane nieustannie, dlatego też zużywają się w dość szybkim tempie. Po czym poznać, że potrzebują naprawy lub wymiany? Pracują bardzo głośno i nierówno, szumią i są poluzowane, a ich temperatura jest zauważalnie podwyższona.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację, by nie ominąć żadnego etapu? Serwis http://silniki-krokowe.com.pl/ podpowiada:

Regularna kontrola łożysk

Nie zapominaj o tym, by regularnie sprawdzać swoje łożyska. W przypadku maszyn powinna odbywać się przynajmniej raz w roku i dobrze, aby była połączona z solidnym czyszczeniem. Z kolei jeśli pracujemy przy urządzeniach, które przenoszą duże obciążenia, ta kontrola musi być przeprowadzana zdecydowanie częściej.

Podczas przeglądów konieczne jest sprawdzenie poziomu szumu za pomocą stetoskopu. Warto także skontrolować temperaturę łożyska czujnikiem przy otworze olejowym. Oprócz tego należy zadbać o zbadanie częstotliwości drgań analizatorem widma drgań.

Wymiana łożyska, kiedy naprawa jest nieskuteczna

Kiedy zauważysz wyłuszczenia w częściach tocznych oraz na bieżniach, jest to znak, że łożysko nie jest już tak trwałe, jak na początku. Materiał uległ wyeksploatowaniu i nie będzie w stanie zagwarantować już takiej samej wytrzymałości. To nieunikniona konsekwencja, kiedy łożysko wykona konkretną liczbę obrotów. Poza tym uszkodzenia łożyska mogą powstawać przy nieprawidłowej eksploatacji (nieprofesjonalny montaż, niewłaściwa obsługa, nieregularne smarowanie itp.).

Pamiętaj o smarowaniu łożyska

Mniejsze zużycie łożysk możesz uzyskać dzięki regularnemu smarowaniu. Dodatkowo zagwarantuje optymalną temperaturę oraz prawidłowe warunki pracy. Sposób, w jaki należy smarować łożyska zależy od modelu, a przede wszystkim od prędkości obrotowej i elementów tocznych. Zadbaj również o optymalne miejsce do ich przechowywania. Temperatura powinna wynosić nie więcej niż 25°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 60% wilgotności względnej.

Konserwacja łożysk – co warto wiedzieć?
Oceń ten wpis

Podziel się!

Dodaj komentarz