Jak smarować łożyska?

Łożyska toczne muszą być smarowane. Dzieje się tak ze względu na ich konstrukcję oraz stacji kontaktu elementów tocznych z pierścieniami. Jeśli nie przestrzegasz zasad smarowania, wówczas możesz spodziewać się tego, że ich użyteczność ulegnie znacznemu skróceniu. Środek używany do smarowania tworzy warstwę. To sprawia, że zmniejsza się zużycie cierne powierzchni oraz chroni również przed korozją. O podstawowych zasadach smarowania łożysk opowie nam serwis http://silnik-elektryczny.com.pl

Błędy w smarowaniu

W przypadku pojawienia się niewłaściwego smarowania dochodzi do uszkodzeń łożysk tocznych. Zastosowanie niewłaściwego smaru oraz zabrudzenia przyczyniają się do skracania żywotności. To prowadzi wówczas do pojawiania się luzów pomiędzy elementami tocznymi. Skutkiem tego może być pojawienie się drgań, które również przyczyniają się do skracania żywotności. Jeśli błędnie dobierasz środek do smarowania, wtedy możesz być pewien pojawiania się wysokiego wzrostu temperatury. To oczywiście prowadzi do szybszej awarii. W celu smarowania można wybrać dwa rodzaje produktów: olej lub smar plastyczny.

Smar plastyczny

W przypadku tego produktu można spotkać się z postacią od stałej do półpłynnej. W większości łożyska są smarowane smarem plastycznym. Na rynku spotkasz się oczywiście z wieloma różnymi odmianami. Ich nazwy są zależne z reguły od zagęszczacza np. Smar litowy lub sodowy. Bardzo istotnym parametrem, który określa smar jest klasa jego konsystencji. Określa ona zależność pomiędzy zmianą konsystencji zależnie od tego jaka temperatura panuje. Jeśli zdecydujesz się na zbyt rzadki smar, wówczas może dojść do jego wycieku. Klasy smaru są określane w skali od 1 do 3. 1 oznacza płynny smar, któy jest zalecany między innymi do układu smarowania. 3 analogicznie należy stosować do większych łożysk, gdzie dochodzi do znacznie większej pracy. Oczywiście w nazwach smarów podaje się liczbę określającą klasę konsystencji.

Jaki smar wybrać?

Jeśli wybierasz smar, wówczas dobrze jest pamiętać, że warto mieć na uwadze sam rodzaj oraz wielkość łożyska, jego temperaturę, prędkości obrotowe i obciążenia, które pojawia się podczas pracy. Smar plastyczny ma za zadanie wytworzyć warstwę smarną, która będzie posiadać odpowiednią zdolność nośną. Do łożysk szybkoobrotowych zalecany jest smar, którego skład bazuje na oleju syntetycznym o niewielkiej lepkości. Łożyska, które pracują na niskich obrotach lub ruchach oscylacyjnych, powinny być smarowane smarem opartym o grafit albo dwusiarczek molibdenu.

Jak smarować łożyska?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz